Haberler

Kreş ve Anaokulları Ücretlerine Tepki

/ İzmir Üniv Yazdır
Bu haber 25,043 defa okundu
  Kreş ve Anaokulları Ücretlerine Tepki
23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Kreş ve anaokulu hizmeti her şeyden önce sosyal bir hizmettir. Devlet yöneticileri genç nüfusun azalmakta olduğuna dikkat çekip daha çok çocuk için sürekli konuşurken, devlet kurumlarının çalışanların çocuklarına kreş hizmetini adeta vermemek için zorluklar çıkarması anlaşılır değildir.

        Devletin söylediği ile yaptığının çeliştiği bu durumun tipik bir örneği de Ege Üniversitesi kurumumuzda yaşanmıştır

        Geçtiğimiz Ekim ayı itibarı ile kreşin aylık ücreti 600 TL gibi kamu hizmeti açısından sınırları zorlayan bir rakama çıkarılmıştır, buda kabul edilebilir bir durum değildir.

        Kurum yetkilileri ile yaptığımız tüm görüşmeler, ücretin makul bir orana çekilmesi teklifi, çoğu velinin bu ücretle çocuğunu kreş ve anaokuluna gönderemediği hatta okuldan aldığı uyarıları da işe yaramamış, teklifimiz ret edilmiştir. Sayın Rektörümüzden randevu talebimize ise geri dönüş dahi olmamıştır. Yaptığımız tüm görüşmelerde ise aldığımız cevap aynı, kreş ve anaokulları sosyal tesisler bünyesine bağlandı, bu nedenle rektörlük hiçbir kalem için ödenek ayırmıyor. Anaokulu ve kreşin tüm giderleri kendi kazancı ile dönüyor.

      Bu ücrete çekilince ancak durumun düzeleceği, yoksa kreşi kapatmak zorunda oldukları ifadelerine ilaveten, Sayıştay denetçilerinin de buna onay vermediği, ’’ya fiyatları artırın, yada bu şekilde dönmeyen kreşi kapatın’’ ifadelerinde bulundukları tarafımıza açıklandı. Bizler diğer kurumların makul fiyatlarını göstererek çözüm yolları ararken, kurum yetkililerinden daha insaflıca ve daha adilane bir ücret artışı için olumlu adım atmalarını beklerken ne yazık ki her görüşmede aynı söz ve söylemi duymaya devam ettik. Olmuyor, bu paradan aşağısı kurtarmıyor.

        Kamu Kurum ve Kuruluşlarında açılacak Çocuk Bakım Evleri Hakkında 1996 yılında çıkartılan bir yönetmelik mevcuttur.

       Bu yönetmeliğin 13. maddesinde her çocuk için alınacak aylık ücret, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı) görüşü de alınarak, her mali yıl başında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir denilmektedir.

      15 Ocak 2015 tarihli Maliye Bakanlığı tarafından Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin bir Tebliği yayınlanmıştır. Bu tebliğin III. Nolu başlığından, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevleri kabul edilecek Devlet Memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari yani en az 140 TL olarak tespit edilmiştir.   

       Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasa’da da ifade bulduğu şekliyle sosyal hukuk devletidir. Sosyal devlet doğası gereği devlet yaptığı hizmetlerde her şeyi tüccar mantığı ile ele alarak kâr/zarar hesabı yapmaz.

Sosyal devlet, uyguladığı sosyal içerikli politikalarla gelir seviyesi düşük vatandaşları sosyal politikalarla destekleyerek toplumda oluşan gelir adaletsizliğini düzelemeye çalışır.

        Kreşler, kamu personeli için sosyal tesisler olarak kabul edilmektedir. Kamu personeli için sosyal tesis olan kreşlerin kâr/zarar mantığı ile değerlendirilip, ticari bir işletme olarak görülmesi işin mantığına aykırı bir durumdur.

        Maliye Bakanlığı’nın 15 Ocak 2015 tarih ve 29237 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğde asgari yani en az 140 TL olarak belirlenen aylık kreş ücretinin kurumlar tarafından aylık 600 TL’ye kadar ücret belirlenmesi ne mantıkla, ne sosyal devlet ilkesi ile ne de sosyal tesisler mantığı ile izahı yoktur.

       Kurumların sosyal tesisleri kâr/zarar mantığı ile işletilecek bir ticari işletme değildir, olamaz. Kamu çalışanına verilen aylık ücret, yıllık ücret artışları ve enflasyon göz önüne alınarak, sosyal devlet ilkesi de gözden kaçırılmadan kurum çalışanları için sosyal bir hak olan kreş hakkı, bu fahiş ücretler düşürülerek yeniden belirlenmelidir. Sosyal tesisler ticarethane bizler de müşteri değiliz.

Talebimiz çok basit ve nettir. Kreş ve anaokulları fiyatını artırmayın demiyoruz. Makul ve ödeyeceğimiz bir oranda artırın, adil olun diyoruz.

        Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu işin takipçisi olacağız. Kreş hizmeti kabul edilebilir bir ücrete çekilene kadar bu işin peşini bırakmayacağız.


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 23.11.2015 Tarihinde Kreş ve Anaokulları ücretlerine gelen fahiş zam oranına tepki ve ücretlerin geri çekilmesini talep etmek üzere Kreş ve Anaokulları önünde saat12.00’da velilerle toplanarak Rektörlüğe yürüdük. Saat 12.30’da Rektörlük önünde basın açıklaması yaptık. Kreş ve Anaokulları ücretleri veliler için makul orana çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz.