Haberler

22 Aralık Paramedikler Günü Kutlu Olsun.

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 16,689 defa okundu
22 Aralık Paramedikler Günü Kutlu Olsun.
22 Aralık Paramedikler Günü ile ilgili olarak Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci’nin yayınlamış olduğu mesajdır:

Acil sağlık hizmetlerinin sunumunda büyük bir özveri ile hizmet üreten Paramedik arkadaşlarımızın 22 Aralık Paramedikler Günü kutlarım. 

İnsanların yardıma muhtaç olduğu en zor zamanda, şifa uzatan eller olarak hayata tutunmalarını sağlayan paramedik çalışanlarımız ne yazık ki bu özverili çalışmanın karşılığını alamamaktadırlar. 

Yemek ücretlerinin nakdi olarak ödenmesinin yasal zorunluluğa rağmen 9 ay gecikme ile başlaması ve öğün başına 8 TL gibi bir ücretin reva görülmesi sorunlarına nasıl şaşı bakıldığının bir göstergesidir.  Emeklerinin karşılığının ödenmesi mümkün olmayan paramediklerimize yapılan bu muamele kabul edilemezdir. Nitekim sendikamız birileri sus pus otururken buna kayıtsız kalmamış Danıştay’da da dava açarak konuyu mahkemeye taşımıştır. 

Bu durumun Şiddet ve sıklıkla ambulans kazaları ile ilgili önleyici tedbirlerin alınmaması nedeniyle paramedik arkadaşlarımız hayatlarından endişe ederek hizmet sunmak zorunda kalmışlardır. Acil olarak nitelendirilen tüm kamu hizmetlerinin sunan kamu çalışanları (itfaiye, polis v.b) görev esnasında hayatını kaybetmesi nedeniyle görev şehidi sayılırken 112 acil çalışanları ise bu değerlendirmenin dışında tutulmaktadır. Aileler mağdur edilmektedir.

 112 İstasyonları ve ambulansların daha uygun nitelikte hizmet sunmaya müsait hale getirilmesi gerekmektedir.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm sorunların çözüme kavuştuğu, güvenli ve huzur verici bir çalışma hayatı dileğiyle tüm paramediklerin 22 Aralık paramedikler gününü kutluyor, insanları hayatta tutmak için hizmet verirken şehit olan paramedik arkadaşlarımızı rahmetle anıyoruz.