Haberler

4924’lü Doktora Geçici Görevlendirmeye Mahkemeden İptal

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 20,133 defa okundu
4924’lü Doktora Geçici Görevlendirmeye Mahkemeden İptal
Trabzon’da görev yapan 4924’lü doktor üyemizin Genel Sekreterlik tarafından bir başka hastanede görev yapmak üzere resen geçici görevlendirilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Trabzon İdare Mahkemesi verdiği kararda 4924 Sayılı Sözleşmeli yasaya tabi olarak çalışanlara yönetmelikte kısıtlı haller dışında geçici görevlendirme yapılamayacağına dikkat çekti.

Mahkeme bu hallerin; “deprem,yangın,su baskını,yer kayması,çığ ve benzeri afetler ile sıkıyönetim,olağanüstü hal,seferberlik,ve savaş hali ile yılda bir ayı geçmeyen  hizmetiçi eğitim çalışmaları olup bunların dışındaki sebeplerle geçici görevlendirme yapılamayacağından işleminin iptaline karar verdi.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Kamuda keyfiyete göre yönetim gösterip, mevzuatı ve kanunları hiçe sayarak işlem yapmaktan idareciler vazgeçmelidir. Neyin nasıl yapılacağı açıkça düzenlenmişken hukuku dikkate almayanlara bu mahkeme kararı önemli bir cevaptır. Umarız idareler bu konularda hassasiyet göstermeyi öğrenirler' dedi.