Haberler

Aile Hekimliğinde Cezaları İptale Devam Ediyoruz

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 31,621 defa okundu
Aile Hekimliğinde Cezaları İptale Devam Ediyoruz
Türk Sağlık-Sen olarak cumartesi nöbetine gitmeyen aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarına verilen ceza ihtar puanlarını iptal ettirmeye devam ediyoruz.

Isparta’da 3 Ayrı Cezayı 1 Davayla İptal Ettirdik. 
Isparta’da görevli iki aile hekimi üyemize 3 nöbete gitmedikleri için verilen 3 ayrı cezayı açtığımız bir dava ile iptal ettirdik. Isparta İdare mahkemesi her iki aile hekimimiz için verdiği kararda aile hekimlerinin sendikal     faaliyet nedeniyle nöbet gelmeme fiillerinin mazeret olarak değerlendirilmesi gerektiğine hükmederek cezaları iptal etti.
Konya’da Aile Hekimine Adli Nöbeti İptal Ettirdik
Konya Seydişehir’de görev yapan aile hekimi üyemizin adli nöbet listesinden çıkarılması için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı. Davayı görüşen Konya 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda 5250 Sayılı Aile Hekimliği Kanun’unda belirtilen görevler dışında aile hekimine görevler verilmesini mümkün kılan bir kural bulanmadığından Aile Hekimliği yönetmeliğine dayandırılarak yapıldığı belirtilen red işleminin hukuka uygun bulunmadığına hükmederek iptaline karar verdi. 
Bursa’da da Cezalar İptal 
Bursa ilinde cumartesi nöbetine gitmeyen iki aile hekimi üyemize verilene ceza ihtar puanlarını Bursa 2. İdare Mahkemesinde açtığımız davayla iptal ettirdik. Mahkeme her iki aile hekimimiz için de verdiği kararda aile hekimlerinin Türk Sağlık-Sen’in aldığı karara uyduğuna dikkat çekerek örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelememeni mazeret olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmederek cezaların iptaline karar verdi. 
Tıp Bayramında İş Bırakmaya Verilen Cezalarda İptal 
Bursa’da ayrıca geçtiğimiz yıl Tıp Bayramı öncesinde 13 Mart'ta iş bırakan Orhangazi Devlet hastanesinde görevli iki üyemize idare tarafından aylıktan kesme cezası verilmişti. Bursa 1. İdare Mahkemesinde açtığımız dava sonucunda mahkeme çalışanların üyesi oldukları Türk Sağlık-Sen’in aldığı iş bırakma kararına uyduklarına dikkat çekerek göreve gelmeme eyleminin sendikal faaliyet kapsamında bir fiil olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmederek cezaları iptal etti.