Haberler

Aile Hekimliğinde Verilen Cezalara Bir İptal de Trabzon’dan

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 37,782 defa okundu
Aile Hekimliğinde Verilen Cezalara Bir İptal de Trabzon’dan
Türk Sağlık-Sen olarak cumartesi nöbetine gitmeyen aile hekimlerimize verilen cezaların iptali için Türkiye’nin dört bir yanında davalar açmıştık. Açtığımız davalar sonuçlanmaya devam ediyor.

Son olarak Trabzon Ortahisar İlçesi Boztepe Aile Sağlığı Merkezinden görev yapan Trabzon Şube Başkan Yardımcımız Aile Hekimi Hasan Eraydın’a cumartesi nöbetine gitmediği için verilen 5 ihtar puanı cezası açtığımız dava sonucunda iptal edildi.
Trabzon İdare Mahkemesi verdiği kararda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin de verdiği kararlara atıfta bulunarak Aile hekiminin sendikası Türk Sağlık-Sen’in aldığı eylem kararına uyarak cumartesi nöbetine gitmediğini belirtti. 
Mahkeme kararda bu durumun sendikal faaliyet olduğu, göreve gelmemek eylemi olarak değerlendirilemeyeceğine dikkat çekerek “ Sendikal Faaliyet kapsamında nöbete gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, disiplin suçu teşkil etmeyen eylem nedeniyle davacıya 5 ihtar puanı uygulanmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır' denildi. Mahkeme verilen cezasının iptaline hükmetti.