Haberler

ASPB’deki Öğretmenlere Hazırlık Ödeneğini Mahkemede Kazandık

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 17,146 defa okundu
ASPB’deki Öğretmenlere Hazırlık Ödeneğini Mahkemede Kazandık
Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görev yapan öğretmen üyemizin öğretim yılı için hazırlık ödeneği ödenmesi için yaptıkları başvuruların eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda olmadıkları nedeniyle reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Ankara 10. İdare Mahkemesi verdiği kararda davacının öğretmen olarak görev yaptığının sabit olduğu ve, suç mağduru ve suça karışmış çocuklar için danışmanlık yaptığı, ayrıca engellilere rehberlik, danışmanlık gibi her türlü eğitim etkinliklerinde yer aldıklarına dikkat çekerek söz konusu görevlerin fiilen öğretmenlik kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vererek red işlemin iptaline ve öğretim yılı ödeneğinin ödenmesine karar vermişti.

İdarenin bu karara itiraz etmesi üzerine davayı görüşen Ankara bölge idare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi  10. İdare Mahkemesinin kararının usul ve hukuka uygun olduğunu belirterek kararı onadı. Böylelikle bu konuda emsal bir karar ortaya çıkmış oldu.