Haberler

Atama Ve Nakil Yönetmeliğinde Neler Değişti ?

/ Faydalı Bilgiler Yazdır
Bu haber 59,239 defa okundu
Atama Ve Nakil Yönetmeliğinde Neler Değişti ?
4 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yapılan önemli değişiklikler şunlardır:

Kesintisiz Sigorta Prim Şartı 3 Yıla Çıkarıldı.

Yönetmelikte yapılan eşi özel sektöre çalışan Sağlık çalışanlarının eş durumu tayinin için istenen eşin 2 yıl kesintisiz sigorta primi 3 yıla çıkarıldı.

Tayin Dönemleri Yılda 2 Defa Olarak Değiştirildi (Ocak - Temmuz)

Bir önceki yönetmeliğe göre tayinler yılda Ocak, Haziran ve Eylül ayları olmak üzere 3 dönemde yapılıyordu. Yapılan değişikle tayin dönemi Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda 2 döneme indirildi.

Hizmet Puanı Hesaplanmasındaki Kurum Ayrımı Kalktı

Hizmet puanı hesaplamasında tüm kamu ve kuruluşlarında çalışılan süreler hizmet puanı hesaplanmasında esas alınacaktır. Daha önceki yönetmelikte ise Sadece Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde çalışan süreler dikkate alınıyordu.

Eğitim Tayini 2 Yıllık Yüksekokul Okuyanlar İçinde Geldi.
Daha önce sadece sağlıkla ilgili lisans bölümünü okuyan personele eğitim şartından tayin hakkı tanınıyordu. Yeni yönetmelikle 2 yıllık sağlıkla ilgili bir yüksekokul okuyan personele de bu hak tanındı.

Eşinden Ayrılanlar 1. Derece Yakınlarının Yaşadığı İle Tayin Olabilecek

Eşinden Boşananlara Boşanma Halinde ailesinin (ana, baba, kardeş veya reşit olan çocuklarının )  dava açılma tarihinden önceki ikamet yerlerine boşanma tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tayin olabilecek.

Engelli ve Engelli Yakını olanlara Tayin Hakkı

 

Yeni yönetmelikte yeni bir düzenleme olarak engelli ve engelli yakını olan sağlık çalışanlarına da tayin hakkı verildi. Yönetmelikte “Eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının veya kardeşlerinden birinin ağır engelli olduğunu belgelendirmesi halinde engelli yakınının ikamet ettiği yere, kendisinin engelli olduğunu belgelendirmesi halinde ise talep ettiği yere, tayini yapılır.' ifadesi yer aldı.

Diş Hekimleri Stratejik Personel Olmaktan Çıkartıldı.