Haberler

Avukat-Sen Değil Sağlık Çalışanlarının Sendikası Olun

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 24,213 defa okundu
Avukat-Sen Değil Sağlık Çalışanlarının Sendikası Olun
15.01.2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi çalışanlara geri ödenmesi için Yargıtay da sonuçlanan dava hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Arif Ovalı, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Şube Başkan Yardımcısı Alaattin Ardıç, Eski Başkan Yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

15.01.2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi gerektiğini tüm platformlarda dile getirdiğimiz gibi bu noktada mücadelemizi de uzun bir zamandır sürdürmekteyiz. Bu konuda Maliye Bakanlığına yapmış olduğumuz  başvuruya bakanlık olumlu görüş vermiştir. Fakat ödemeyi yapacak SGK ise bu konuda kesintilerin iade edilmeyeceğine dair bir görüşü dile getirmişti.

Konunun hassasiyeti açısından sendikamız tarafından bir dava açılmış olup dava Yargıtay’a 10. Dairede karar aşamasına da gelmiştir. Biz bu konu üzerinde çalışanların herhangi bir hak kaybına veya zarara uğramaması için konunun üzerinde titizlikle durup ve tüm hesaplamaları yaparken Yargıtay 21. Dairede verilen olumlu bir karar üzerine Malum- Sen çalışanlardan dilekçe toplamaya, avukatlarla çalışanları bir araya getirmeye başlamış ve Kuruma dilekçe vermek için çalışanlardan vekalet toplamaya başlamıştır.

Mağdurun çok olması ve Yargıtay’ın bir dairesinin böyle bir karar vermesi avukatlarında tabiri caizse iştahını kabartmış, Malum-Sen’de bu işi araştırmadan bundan nemalanma yolunu seçerek çalışanlara pembe bir tablo çizmeye başlamıştır.

Burada özellikle bu konudan mağduriyete uğrayan, kendisinden kesinti yapılan çalışanlara seslenmek istiyorum şu aşamada “paranızı alacaksınız başvurunuzu yapın, davanızı açın' diyenlere sakını itibar etmeyiniz. Çünkü onların niyeti başkadır. Onlar sağlık çalışanlarının sendikası olmak yerine Avukat-Sen gibi davranmaktadırlar.  Dava açıp kaybedilirse bilirkişi, vekalet ücretleri gibi masraflarla 2 bin TL’nin üzerinde cebinizde para çıkar. Şimdi dava açanlar o vakitte bu sizin tercihinizdi derler.

Türk Sağlık-Sen olarak bu aşamada tavsiyemiz Yargıtay 10. Dairenin kararının beklenmesidir. 10. Dairenin  yargı yolunun idari yargı olduğu yolunda bir karar vermesi halinde, şu an için başvuru yapanlar, 60 günlük başvuru ve 60 günlük dava açma süresi konusunda sıkıntı yaşayacaklardır.

Şayet Yargıtay 10. Dairesinden yargı yolunun adli yargı yani iş mahkemeleri olduğu yönünde  bir karar çıkması halinde ise zaten geriye dönük 10 yıllık alacak zaman aşımı olduğu için her hâlükârda başvuru yapabileceklerdir.

Bu nedenle ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin iadesi konusunda mağduriyeti olan tüm çalışanlar acele etmemeli, Yargıtay’ın tüm kararlarını bekleyerek yeni mağduriyetler yaşamaktan kurtulmalıdırlar.

           Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar sunuyorum.

 

Ömer ÇEKER

Şube Başkanı


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

15.01.2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi çalışanlara geri ödenmesi için Yargıtay da sonuçlanan dava hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker,  Şube Başkan Yardımcısı Arif Ovalı, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan,  Şube Başkan Yardımcısı Alaattin Ardıç, Eski Başkan Yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.