Haberler

Bakanlık Geri Adım Attı

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 32,632 defa okundu
Bakanlık Geri Adım Attı
Sağlık Bakanlığı aile hekimliği sisteminde 2015 yılında cumartesi günleri nöbet uygulaması başlatmıştı.

Sendikamız Türk Sağlık-Sen ise iş bırakarak nöbetlere tepki göstermiş ve eylemler gerçekleştirmiştik. Nöbete gitmemenin cezası ise 5 puandı. Daha sonra yapılan mevzuat değişikliği ile cumartesi nöbetine gitmemenin cezası 20 ihtar puanına çıkartılmıştı.

Türk Sağlık-Sen olarak; cumartesi nöbetlerine katılmama konusunda kararlı duruşumuzu sürdürerek 20 değil 100 ceza ihtar puanı bile verseniz bu haksız uygulama karşısında kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtmiş ve taviz vermemiştik. Kararlı tavrımız ve aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımızın da dik duruşu sonucunda bakanlıktan ilk geri adım geldi.

26 Şubat 2016 tarih ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le yapılan değişiklikle aile hekimlerinin sözleşmelerinin 100 ceza ihtar puanı ile feshedilmesi uygulaması değiştirilmiştir.

26 Şubat 2016 tarihli değişiklikle Aile Hekimleri artık 200 ceza ihtar puanına ulaştıkları zaman sözleşmelerinin feshi gündeme gelecektir.

Aile hekimliği sisteminde yapılan bu değişiklik tek başına yeterli değildir. Günü birlik geçici düzenlemelerle sorunu çözeceğini zannedenler yanılmaktadırlar. Tek çare  aile hekimliği sisteminde sistemin özüne aykırı olan cumartesi nöbetlerini kaldırmak ve sorunu toptan çözmektir.

Kazananların hep mücadele edenler olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve mücadeleye devam diyoruz.