Haberler

Berat Kandiliniz Mübarek Olsun

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 18,977 defa okundu
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
Bu gece Berat kandilini idrak ediyoruz. Berat Kandili İnsanlar için kendisini gözden geçirip muhasebe yapacağı, günahlardan arınmak, affedilmek ve geleceği için dua ve dileklerin yapılacağı önemli bir gece, fırsat zamanı ve mevsimidir.

Berat gecesi, Kur`an-ı Kerim`in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.
Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamlara gelmektedir. Berat kandili, Allah"ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı gecedir.
Bu gece Yüce rabbimizin sonsuz rahmetinden nasiplenmek için eller açılacak, dualar edilecek. Affedilmenin, bağışlanmanın, temizlenmenin,   umid ve heyacanını yaşayacağız. Ramazan ayının da habercisi olan bu gecenin Milletimize ve tüm inananlara hayırlara vesile olmasını Rabbimiz hayırlara vesile etsin.
Sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, toplumsal hayatımızı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit eden maddi-manevi pek çok olumsuzluğun yaşandığı günümüz dünyasında Kur`an-ı Kerim`deki; "Allah`ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir." (Zümer, 39/53) müjdesinin farkına vararak, günah ve kusurlarımızdan dolayı tövbe etmeliyiz.
İbadet ve dualarımız ile Rabbimize yakınlaşmalı, Yüce Mevla`mıza, ailemize, çocuklarımıza, çevremize, milletimize ve tüm insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden hatırlayarak yeni bir ümit ve kararlılıkla geleceğe bakma melekemizi güçlendirmeliyiz.
Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde; Kur`an`ın bizlere öğrettiği, "Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka kaybedenlerden oluruz." (A`raf, 7/23) vb. dualar, tövbe istiğfarlar ve yakarışlarla beratımızı almamızın ancak, nuzûlünü   idrak ettiğimiz hayat rehberimiz olan Kur`an-ı Kerim`i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (SAV)`in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlakî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını hatırımızdan çıkarmamalıyız."
  Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:
"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: `Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim` buyurur." (İbn Mâce) 

Dileğimiz ve duamız odur ki bu gece, aziz milletimizin birliğine,  huzuruna tasallut edenlerin niyet ve çabalarının boşa çıkmasına, manen büyük sıkıntılar içinde olan insanlık aleminin mutluluğuna, oluk oluk akan ve akıtılan Müslüman kanının durmasına, Türk İslam dünyasındaki suçu Müslüman olmak olan soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın zulüm ve soykırımlardan kurtulmalarına, birbirleri ile dayanışmalarına, mücadelelerinin, umutlarının artmasına ve hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederiz. 
Berat kandiliniz mübarek olsun