Haberler

Bir Doktorumuzu Daha Katlettiler

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 42,838 defa okundu
Bir Doktorumuzu Daha Katlettiler
11 Kasım 2005’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, 15 Ocak 2008’de Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Dr. Ali Menekşe, 17 Nisan 2012’de de Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan hastanede katledilmişlerdir.

Bugünde acı haber Samsun’dan geldi. Samsun Göğüs Hastalıkları hastanesinde Dr. Kamil Furtun hastanede katledildi.

Çalışanlara yönelik şiddetin en fazla görüldüğü kurumların başında gelen hastanelerde, güvenlik zafiyeti bir cana daha yitip gitmesine neden olmuştur.

Sağlık sisteminde sadece hasta memnuniyeti üzerinden değerlendirme yapanlar çalışan memnuniyetini dikkate almadıkları gibi çalışanların can güvenliğini sağlayacak güvenli bir çalışma ortamı da temin edemez duruma düştüler.

Hastanede zevk için doktoru öldürdüğünü ifade eden katil bu hastaneye silahla nasıl girebilmiştir?  Niçin bu tiplere karşı herhangi bir önlem alınmamıştır? Ne yazık ki bu soruların cevabı sorun çözme yerine göstermelik ve günü kurtarma hamleleri ile tüm sorunların geçiştirilmesidir.

Göstermelik güvenlik tedbirleri ile Adliye’de savcı ve hâkimini, Hastanelerde Sağlık Çalışanlarını, Okulda Öğretmenini korumaktan aciz kalınan bir durumla karşı karşıyayız. Bu devletin tarihi tecrübesine ve vizyonuna yakışmamaktadır.

2014 yılında 11 Bin 174 şiddet vakasının Beyaz Kod’a bildirildiği de göz önüne alındığında bu vurdumduymazlık devam ederse daha çok canların gideceği aşikardır.

Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak Dr. Kamil Furtun’a Allah’tan rahmet kederli ailesine sabır ve tüm sağlık camiasına da başsağlığı diliyoruz.

 

Önder Kahveci
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı