Haberler

Bu Zamlar, Memura Sıfır Zam Anlamına Gelir

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 15,838 defa okundu
Bu Zamlar, Memura Sıfır Zam Anlamına Gelir
Genel Başkanımız Önder Kahveci Kanal B’de yayınlanan Güncel programında toplu sözleşmede varılan mutabakatı değerlendirdi.

Üzerinde anlaşılan zam oranlarının mevcut enflasyonun altında kaldığına dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Bu zammı kabul etmemiz mümkün değildir. 2018 için yüzde 7.6 gerçekleşen enflasyonun altındadır. Bu haliyle Kamu çalışanlarına enflasyon dışında bir zam yoktur. Enflasyon kadar zam 0 zamdır. Vergi dilimine de girince maaşlar düşecektir. Kamu çalışanları sükutu hayale uğramıştır. Büyümeden pay yoktur. Refah payı verilmemiştir. Kısacası Bugün yüzde 9.79 enflasyon varken böyle bir anlaşmanın olması izah edilemezdir.  Vergi dilimi sorunu çözülmemiştir. Ek Göstergelerin yükseltilmesi gibi temel bir talep ile ilgili hiçbir ilerleme olmamıştır. Toplu görüşmeler bu haldeki toplu sözleşmeden iyiydi. Şimdi müzakere bile yapılmıyor. Mücadele bile edilmiyor. Memur-Sen Başkanı zorlu bir mücadele yaptık diyor. 0.5 için miydi bütün mücadele anlamak zor. 0.5 puan artış en düşük memur maaşında 11.58 TL, ortalama memur maaşında 15.4 TL artış anlamına geliyor. Tüm afra tafra bunun için miydi?  Akşam söylediğini gece inkar edip imzayı atıyor, toplu sözleşme hayırlı olsun diyor' dedi.

Memur-Sen’in toplu sözleşmelerde memurun hakkı yerine başka işlerle uğraştığını kaydeden Genel Başkan Önder Kahveci “ Memur-Sen başkanı kalem var mürekkep koyun, adalet ve kalkınma yok diyordu. Milletin adamı karar versin diyordu. 0.5’lik zamma imzayı attı. Memur maaş zammı sağa sola havale edilerek çözülmez. Çözüm mücadeleden, eylem ve etkinliklerden geçer. Helal Gıda toplu sözleşmeye giriyor. Helal Gıdanın toplu sözleşmede olması Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi birşeydir. “ şeklinde konuştu. 

Programı İzlemek İçin Tıklayın...