Haberler

DARICA 1 NOLU 112 ACİL MÜDAHALEYE MUHTAÇ.

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 28,344 defa okundu
DARICA 1 NOLU 112 ACİL MÜDAHALEYE MUHTAÇ.
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Darıca 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu olumsuz ve sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması hakkında şubede basın açıklaması yaptı.

Darıca 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması ve belediyenin 112 istasyonu açılması için tahsis etmiş olduğu binaya istasyonun taşınması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Erol Kalemer ile birlikte şubede yapmış olduğu basın açıklaması ile  yetkilileri göreve davet etti. Başkan Çeker yetkililere basın yolu ile sorular yönelterek  yetkilerce cevaplanmasını istedi. Çeker; CHP,  MHP Milletvekillerini, İlce Parti Teşkilatlarının sağlık çalışanlarına ve bölge halkının sorunlarına sahip çıkmaya davet etti.

112 Çalışanları Özveri İle Kaliteli Hizmet Üretmeye Çalışılmaktadır.

Başkan Çeker;  Nitelikli bir sağlık hizmetinin temel şartlarından biri uygun fiziki mekanlardır. Bu mekanların oluşturulmasında gerekli hassasiyet gösterilmezse sağlık hizmeti sunmak bir yana sağlık çalışanları sağlığını kaybedebilir. Vatandaşlar sağlık hizmeti alamaz hale gelirler. Ne yazık ki böyle üzücü bir durum Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112' için geçerlidir. Dedi. Çeker;   Girenin çıkanın belli olmadığı yoğun şekilde mültecilerin yaşadığı bir binada Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112' hizmet vermeye çalışmaktadır. Haşerelerin istilasına uğramış bir mekanda  112 çalışanları özveri ile kaliteli hizmet üretmeye çalışılmaktadırlar. Dedi.

 

Belediye Bile Dayanamamış     

Şube Başkanı Çeker; Bu duruma belediye bile dayanamamış yeni bir tek katlı binayı 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112'   tahsis ettiğini bölgede yaşayan halka duyurmuş bu basına da yansımıştır. Diyen Çeker; Fakat ne hikmetse 1 nolu istasyonda çalışan 112 çalışanları bu istasyona bir türlü taşınamamıştır. Çalışanlarda bu durumdan son derece şikâyetçidirler ve bunu ilgili makamlara iletmişlerdir fakat hala bir çözüm üretilmediği tarafımıza sözlü olarak iletilmiştir. Diyen Çeker ; Basın yolu ile yetkililere on bir soru yönelten Çeker;

 

Budan Basın Huzurunda Yetkililere Soruyoruz. ?

1- Darıca  1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 112’inin acil sağlık hizmeti vermesi bir yana İstasyon çalışanlarının acil müdahaleye muhtaç haline gelmesinin sorumlusu kimlerdir?

2- 2. katta 112 hizmeti sunmak gibi dahiyane bir fikri, pislik yuvasına dönmüş bir mekanda sağlık hizmeti vermekte ısrarcı olunmasının nedeni nedir?

3- Bu istasyonda görev yapan sağlık çalışanları istasyonları ile ilgili sorunları yazılı ve sözlü olarak yetkililere baş vuruları var mı.? Eyer baş vuruları varsa  sorunlarına neden çözüm bulunmadı.? Sorunlara karşı duyarsız kalındı.?

4- İstasyon haşerelere karşı kaç kez ilaçlandı.?, İstasyonda görev yapan sağlık çalışanları haşerelerin ısırmaları sonucu bulaşıcı bir hastalığa yakalanır ise bunun sorumluluğunu kim üstlenecektir.?

5- Belediyenin tahsis ettiği bina niçin kullanılmamaktadır?  Bu devir neden yapılmamakta, çalışana eziyet edilmekte ve vatandaşın sağlığı tehlikeye atılmaktadır.?

6- Pis olsun ama bizim olsun mantığını ısrarla sürdürenler kimlerdir ?

7- Komutadan vaka  anonsu geldiğinde 90 saniye içerisinde çalışanlar istasyonu terk edilmesi gerektiği yönünde yönetmenlikte madde var iken, ikinci kattaki bir istasyondan çalışanların vakaya çıkması  mümkün gözükmemektedir.  Yönetmenliğe aykırı olarak hangi ileri akılla ikinci kattaki bir bina 112 istasyonu olarak kiralandı.? 

8- 112 Acil Sağlık İstasyonuna uygun olmadığı halde bu binayı kiralayan yetkililer kimlerdir. Aylık ne kadar  kira bedeli ödenmektedir.?

9- Bina sahibinin siyasi irade ile veya kiralandığı zamandaki idareciler ile bir tanışıklığı veya akrabalığı varmı ?

10- Mevcut binada 112 Acil Sağlık İstasyonu açılmadan önce bina kullanım damı idi, Site de oturan varmıydı ? Yoksa site iskana kapalımıydı, ?

11- Ortada böyle bir usulsüzlük sağlık şartlarına aykırılık varken Sayın valimiz başta olmak üzere yöneticiler niçin müdahalede bulunmamaktadır? Bu uyku hali daha ne kadar sürecektir? Dedi.

 

CHP,  MHP Millet Vekillerini, İlce Parti Teşkilatları Bölge Halkının Sağlığını Korunmalı.

Başkan Çeker; Tek kelimeyle ayıp olan bu işin en kısa zamanda çözülmesini istiyor ve buna bir son verilmesini  yetkililerden bekliyoruz. Diyen Çeker; Darıcalıların kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti alması hakkı ve 112 çalışanlarının sağlıklı çalışma hakkı yeniden tesis edilmelidir. Dedi. Çeker; İlimiz millet  vekillerini özellikle CHP ve MHP Millet Vekillerini ve İlce parti teşkilatlarını bölge halkının sağlığını korunmaya, 112, 1 nolu İstasyonda görev yapan sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya ve istasyonu ziyaret ederek konuyu yerinde incelemelerine gerektiğini ifade ediyor, göreve davet ediyoruz. Dedi.


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Darıca 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu olumsuz ve sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması hakkında şubede basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Darıca 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu olumsuz ve sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması hakkında şubede basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Darıca 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu olumsuz ve sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması hakkında şubede basın açıklaması yaptı.