Haberler

Dinlenme Hakkı Gasp Edilemez.

/ Isparta Yazdır
Bu haber 26,745 defa okundu
Dinlenme Hakkı Gasp Edilemez.
Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir.

Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir.

Türk Sağlık-Sen Isparta Şube Başkanlığı olarak üyemizin mağduriyetini gidermek ve bunu kamuoyuna duyurabilmek için Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde 14.09.2015 tarihinde saat 12.30'da basın açıklaması yapılması planlanmıştır.Yapılması planlanan basın açıklamamız İdarenin Müdürlük binası önüne 2 ambulans ve 1 evde sağlık hizmeti aracı ile engellemiştir.Normal günlerde bu üç araç başka alanlarda park ettirilirken ogün o saatte oradada park ettirilmiş olması manidardır. Yapılan engelleme sonucunda Müdürlük binası önüne gelen katılımcılar kortej halinde Kaymakkapı Meydanı Belediye İşhanı önüne kadar slogan atarak yürümüşlerdir. 

Diğer sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile yapılan açıklamada Türk Sağlık-Sen Isparta Şube Başkanı Hayati YILDIZ şöyle demiştir.

"Değerli Basın Mensupları;

Bugün burada Aile hekimliğinde Cumartesi nöbeti adı altında  dayatılan angarya, dinlenme hakkını gasp eden uygulama ile şimdide çalışanın işine ve aşına el uzatılması sebebiyle toplanmış bulunuyoruz.

Aile hekimi arkadaşımız Dr.Eyüp Remzi UYSALGENÇ’in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi fesh edilmiştir.   

Anayasa Mahkemesinin ve Danıştay’ın (Anayasa Mahkemesi’nin 11.09.2014 tarih ve 2014/143 sayılı kararı ile Danıştay Beşinci Dairesinin 13.04.2015 tarih ve 2015/3733 sayılı kararı) dinlenme hakkının kullanılması ile ilgili açık kararlarına rağmen bu cezaların verilmesi tam anlamıyla bir hukuksuzluktur.

Anayasa, kanun ve mahkeme kararı tanımayarak orman kanunları ile hükmetmeye çalışanlar elbetteki bunun hesabını vereceklerdir.

Hukuku ayaklar altına alıp, keyfiyete göre ceza vermeyi en maharetli idarecilik sananlar aslında sadece zavallı bir yönetim şeklinin figüranıdırlar.

Çalışanın motivasyonunu düşürmek, ceza vermek, sözleşmesini fesh etmek gibi türlü türlü zulüm araçları ile yol almaya çalışanlar elbette ki bir gün duvara toslayacaklardır. Zulüm ile abad olunmayacağını anlayacaklardır.

Birileri ceza ceza puanları aile hekimlerinin  adeta cellatlığına soyunsa da, zalimlik için mevzuatı bir kılıç gibi bir ona bir bu yana savursa da  kaybedecektir.

Sadece dinlenme hakkını kullanan ve aile hekimliğinde göreve başladığında olmayan bir durumu kendisine dayatılmasına tepki gösteren bir hekimimizin sözleşmesini fesh etmek hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği bir şeydir. Böyle bir ceza ile tüm aile hekimliğinde görevli çalışanlara gözdağı verilmek isteniyorsa bu da bir başka rezilliktir. Buna da asla pabuç bırakmayacağımızı herkes bilmelidir.

Bu mücadele hak ve hukuk mücadelesidir. 2015 ocak ayından beride kararlılıkla sürdürülmektedir. Elbette ki hekim arkadaşımız hakkını mahkemede arayacaktır. Bizde kendisine her türlü desteği vereceğiz ve yanında olacağız.

İdarenin duvarın arkasına astığı, sümenin altına soktuğu adaleti ve hukuku onlara hep birlikte hatırlatacağız.

Zalimin elinde sadece zulmü vardır. Fakat zulmünde bir sonu olacaktır.

Angarya ve izin haklarını yok eden Cumartesi nöbetleri de elbette ki sonlanacaktır. Biz bu zulmü bitirmek adına mücadeleyi sürdüreceğiz. Onların bu kararlı tavrı bizim mücadelemizi daha da güçlü kılacaktır.  Unutulmamalıdır ki bu zulme direnildikçe sonunda kazanan biz olacağız, çalışanlar olacaktır.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum. "

Basın açıklaması sonrası toplanan grup dağılmıştır.


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir. Isparta İli Keçiborlu İlçesinde Aile Hekimi olarak görev yapan üyemiz Dr.Eyup Remzi UYSALGENÇ'in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca  ihtar puanı verilerek sözleşmesi 11.09.2015 tarihinde fesh edilmiştir.