Haberler

Döner Sermaye Kuşa Çevrilecek

/ Eskişehir Yazdır
Bu haber 28,688 defa okundu
Döner Sermaye Kuşa Çevrilecek
Türk Sağlık Sen Eskişehir-Bilecik Şube Başkanı Hüseyin Kararman, performansa dayalı Döner Sermaye uygulamasının haksız ve adaletsiz bir sistem olduğunu her platformda dile getirdiklerini belirtti.

Sendikada açıklama yapan Türk Sağlık Sen Eskişehir-Bilecik  Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nunun Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde dağıtılan döner sermayeyi tüm Türkiye’ye örnek gösterdiğini ancak bu sistemde kısa süre sonra sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Sağlık çalışanları, ağır iş yükü ve nöbetlerden tükenmişlik sendromu yaşamakta ve bu emeklilerinin karşılığını alamadıklarını belirten Kararman, “Hemşireler, Laborantlar, Röntgen Teknisyenleri, Teknik Hizmetler, Memurlar ve Hizmetli Personel bu haksız ve adaletsiz Döner sermaye uygulamasından hakkını alamamakta ve ağır iş yükü altında ezilmektedir' dedi.

Tıp Fakültesi'nde yaşanan döner sermaye sorunlarının devlet hastanelerinde de yaşanmaya başlandığını ifade eden Türk Sağlık Sen Eskişehir-Bilecik  Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Eskişehir Devlet Hastanesi’nde  doktorundan hemşerisine sağlık memurlarına kadar tüm sağlık çalışanlarının sakız parası denecek kadar az döner sermaye aldıklarını öne sürdü.

Döner sermaye sistemindeki adaletsizlerin ve haksızlıkları giderilmesini isteyen Kararman, “Çalışma barışını bozan, çalışanları mutlu edecek onların, beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir. Sözde yetkili sendikaların bu konulara duyarsızlığı içler acısıdır. Biz sağlık çalışanları olarak çok fazla bir ücret istemiyoruz. Hakkımız olan ve yıllardır yerinde sayan ek ödemelerimizin iki takına çıkarılmasını, emekli maaşımıza yansıtılmasını ve fiili hizmet yani yıpranma payını istiyoruz' şeklinde konuştu.