Haberler

Dozimetrelerde Tereddütlerin Giderilmesi İçin Başvurduk

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 6,380 defa okundu
Dozimetrelerde Tereddütlerin Giderilmesi İçin Başvurduk
Sendikamız tarafından Sağlık Bakanlığı'na bir başvuru yapılarak ölçümleri gerçekleştirilen akredite edilmiş firmaların güvenilirliği konusunda oluşan tereddütlerin giderilmesi istendi.

Sendikamız tarafından yapılan başvuruda dozimetre kullanımı ile amaçlanın; radyasyona maruz kalan personelin sağlığı için gerekli önlemlerin alınarak radyasyonun olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi olduğu belirtildi.

Fakat uygulamada personelin dozimetre ölçümlerinde yaşanan aksaklıklarla ilgili şikayetler olduğu belirtilerek “Radyasyon görevlisi personelin görev ve şutlama sayısının farklılığına rağmen ölçüm değerlerinin ortalama sevide geldiği; radyasyon görevlisi personelin izinde olduğu yani radyasyona hiç maruz kalmadığı dönemde dahi yapılan ölçüm sonuçlarının yine ortalama değerde geldiği gibi sorunların yaşandığı ve sendikamıza iletildiği kaydedildi.

Bu nedenle dozimetre ölçümlerini gerçekleştirilen akredite edilmiş firmaların güvenilirliği konusunda oluşan tereddütlerin giderilerek, firmaların denetlenmesi, etkin ve yetkin olmayan firmaların akredite edilmemesi için gerekli işlemlerin tesis edilmesi istendi.