Haberler

Genel Başkanımız İSTAHED Panelinde Konuştu

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 52,495 defa okundu
Genel Başkanımız İSTAHED Panelinde Konuştu
Genel Başkanımız Önder Kahveci İSTAHED tarafından gerçekleştirilen panelde “Aile Hekimliğine Örgütsel Bakış” oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Türk Sağlık-Sen’in Aile hekimliğinin hayata geçtiğini günden itibaren yaşanan sıkıntılara karşı mücadele ettiğini kaydeden genel başkanımız Önder Kahveci “ Düzce’de pilot uygulama başladığında ilk mitingimizi orada gerçekleştirerek sıkıntılara dikkat çekmiştik. Anketler, araştırmalar ve çalıştaylar düzenledik. Mitingler ve eylemler yaptık. Aile Hekimleri ile birlikte 13 Aralıkta büyük mitinge en yoğun katılım sağlayan sendika biz olduk. Her zaman aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yanında olduk olmaya da devam edeceğiz' dedi. 

Genel Başkanımız yaptığı konuşmada Aile hekimliğinde iş yükünün sürekli arttırıldığına dikkat çekerek cumartesi nöbetleri ile de işin çığırından çıkarıldığını belirtti. Angarya ve izin hakkını engelleyen bu nöbetlere karşı kararlı tavırlarını sürdüreceklerini kaydederek “Bakanlık acil nöbeti, cumartesi ve o da yetmez Pazar nöbeti de gelecek diyor. Sabah 8 akşam 8 çalışma sistemine geçmek istiyor. Sendikaların elin güçlü kılan şey nedir? diye soruluyorsa biz haklıyız elimiz daha güçlüdür.  Bakanlıkla bunu müzakere etmeyi isterdik. Keşke son yönetmelikte 20 puanı ceza koymak yerine diyaloğun önünü açsalardı.  Fakat Sağlık Bakanlığı bunu yapmadı. Bizde aynı şekilde mukabele edeceğiz 100 ceza puanı da verseniz bu haklı taleplerin arkasında sonuna kadar duracağız.' dedi.

İş bırakmanın sendikal bir faaliyet olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Yüksek yargı kararları var. Danıştay ve Anayasa mahkemesi iş bırakan memurlara ceza verilemeyeceğinin bunun sendikal faaliyet kapsamına girdiği ile ilgili kararları var. Biz Türk Sağlık-Sen olarak iş bırakma nedeniyle idarecilerin verdiği tüm cezaları mahkemelerde iptal ettirdik. Bununla ilgili bir tane bile kaybettiğimiz dava yok. O yüzden çalışanlar rahat olsunlar.' dedi.

Pilavdan döneni kaşığı kırılsın diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci iş bırakma kararını doğru bulmadığını ifade eden sendikal anlayışı da eleştirerek “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın dolayısıyla bizim tavsiyemiz sayın bakan bu nöbet mevzuundan vazgeçsin. Gelsin diğer sıkıntıları konuşalım.  Ama bu mücadelede Hiç kimse yan çizmeyecek, kaçak güreşmeyecek. İş Bırakma kararını doğru bulmuyorum diyenlere ben sendika diyemem' dedi.

Not: Oturumda gerçekleşen soru cevap kısmı ile ilgili video haberler önümüzdeki süreçte paylaşılacaktır.