Haberler

Hamaset Değil, İcraat Bekliyoruz

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 3,679 defa okundu
Hamaset Değil, İcraat Bekliyoruz
Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK, “Ebeler Haftası” nedeniyle, bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı için verilen sözlerin havada kaldığı, şiddetin her gün artarak devam ettiği ve döner sermayelerin yok edildiği bir çalışma ortamında 21-28 Nisan Ebeler Haftasını karşılıyoruz.

Bugün ebe arkadaşlarımız kendi görev tanımları dışında çalıştırılmaya zorlanmaktadırlar.

Vekil ve kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkûm edilmektedir.

Kadın ve Doğum hastaneleri başta olmak üzere anne ve bebek sağlığı hizmetinde yoğun bir gayret sarf etmekte ve aşırı bir iş yüküne maruz kalmaktadırlar. Bir yılda ülkemizde 1.5 Milyonun üstünde doğum gerçekleştiği dikkate alındığında ebe arkadaşlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştıkları daha iyi anlaşılmaktadır.

53 Bin ebe arkadaşımız daha pek çok sorunla çalışma hayatını sürdürmekte fakat çözüm adına bir türlü adım atılmaması nedeniyle de ümitsizliğe kapılmakta, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmesi ve haklı taleplerine sırt çevrilmesi artık son bulmalıdır.

Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını ilan ederek, sağlık çalışanlarının özlük haklarının, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmaların yapılacağını belirtmiştir.

Özellikle belirtmek isteriz ki; sağlık çalışanları artık söz değil icraat görmek istemektedirler.

Yıpranma payının bile 3 yıldır söz verilmesine rağmen sürüncemede bırakılması bizlerin zihinlerinde olumsuz bir örnek olarak durmaktadır.

Umut ederiz ki Sağlıkta ikinci faz veya dönüşüm sağlık çalışanları için sorunların çözüldüğü ve taleplerinin yerine getirildiği bir süreç olur.

Türk Sağlık-Sen olarak; verilen sözlerin takipçisi olacağımızı ve mücadelemizi her zaman ki gibi cesurca sürdüreceğimizi belirtiyorum.

Siyasi iradede sorunların çözümü adına, ebeler haftasında ilk adımı atmalı ve ülkemizin en ücra köşelerinde hizmet sunan 53 bin ebe arkadaşımızın sesine kulak verilmelidir.

Bu düşüncelerle fedakârca hizmet sunan bütün ebelerimizin “Ebeler Haftasını” kutlar, sorunların çözüm bulduğu günlere kavuşmalarını temenni ederim.

Kemal KAZAK
Türk Sağlık-Sen
Gaziantep Şube BaşkanI

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK, “Ebeler Haftası” nedeniyle, bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi: