Haberler

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirilenler İçin Önemli Karar

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 5,895 defa okundu
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirilenler İçin Önemli Karar
Açtığımız dava sonucunda mahkeme kamuda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesi nedeniyle kamuda bu alanda görevlendirilen personele ücret ödenmemesi işlemini hukuka aykırı bularak iptal etti.

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan hemşire üyemizin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmesi üzerine 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre ek ödeme yapılması talebiyle yaptığı başvurunun kamuda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı zorunluluğun ertelenmesi nedeniyle reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Trabzon İdare Mahkemesi verdiği kararda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun yürürlükte olduğuna dikkat çekerek sadece iş sağlığı ve güvenli uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelendiğini belirterek  idareler tarafından iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilenlere kanun uyarınca ek ödeme yapılması gerektiğine dikkat çekti. Aksi yönde yapılan işlemin hukuka uyarlılığının bulunmadığına hükmedilerek ek ödeme yapılmaması işleminin iptaline karar verildi. Yoksun  kalınan ek ödemelerin üyemizin idareye başvuru tarihi itibariyle geriye dönük olarak ödenmesine hükmedildi.