Haberler

Kahveci: Biz Çalışanı Korumakla mükellefiz

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 12,182 defa okundu
Kahveci: Biz Çalışanı Korumakla mükellefiz
Genel Başkanımız Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı tarafından Gaziantep’te gerçekleştirilen 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Genel Başkanımız yaptığı konuşmada ülkemizde günde yaklaşık 240 iş kazası gerçekleşmekte, 5 çalışan hayatını kaybetmekte ve her gün yaklaşık 1 çalışan meslek hastalığına yakalandığına dikkat çekerek “Bizler burada 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerini gerçekleştirirken yalnızca Türkiye’de, yaklaşık bin iş kazası yaşanacak, 20 çalışanımız daha hayatını kaybedecek, 4 vatandaşımız da yaptıkları iş nedeniyle meslek hastalığına yakalanacaktır. Bu rakamların yalnızca resmi kayıtlara dayandığı düşünüldüğünde, kayıtlara girmeyen kazalarla birlikte yaşanan can ve mal kaybının çok daha büyük olduğu görülecektir. Bu noktada en azından şu saydığım rakamların farkındalığı içinde bir samimiyetle sorunlara yaklaşım göstermemiz gerektiğine inanıyorum.' dedi.
Çalışan için yapılan yatırımın maliyet artırıcı olarak görülmemesi gerektiğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “Emeği, çalışanı ve çalışanlar için yapılan yatırımları bir maliyet unsuru olarak görme yanlışı; Endüstri Devrimi’nin üzerinden 3 asır geçmiş olmasına rağmen, %98 oranında önlenebilir olan iş kazalarının ve %100 oranında önlenebilir olan meslek hastalıklarının hâlâ emek dünyasının çözemediği bir sorun olarak kalmasına neden oluyor. Bugün, çalışanı ve çalışan için yapılan yatırımı, maliyet artırıcı unsur olarak gören bu algıyı değiştirme zorunluluğumuz bulunuyor. Biz, bir sendika hareketi olarak sendikacılığın çıkış noktasındaki birçok sorunun aradan geçen iki yüz yıllık sürede hâlâ çözülemediğini, farklı şekillerde sürdüğünü görmekten büyük üzüntü duyuyoruz.' şeklinde konuştu.
Dil ve bu dile ait olarak üretilmiş kavramlar insanın düşünce dünyasını ve davranış mekaniğini belirleyen en önemli unsurdur diyen Genel Başkan Önder Kahveci: Biz, işi değil işçiyi; çalışanı korumakla mükellefiz. Türkiye Kamu-Sen olarak “işin sağlığı olmaz, işçinin, çalışanın sağlığı olur; işin güvenliği olmaz işçinin, çalışanın güvenliği olur' diyoruz.  Kâr da teknolojik ilerleme de gelişme de insan için var. İnsanlar daha rahat yaşasınlar diye var. İnsanın olmadığı, insan hayatının, yılsonu bilançolarındaki artı bakiyelerden daha değersiz olduğu bir dünyada, bütün değerler anlamını yitiriyor.' Dedi.
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının herşeye rağmen çök önemli olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci 2Bütün bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesine yönelik olarak çıkarılan 6331 sayılı Kanun, çalışanlar adına son derece önemli bir gelişme olarak kayda geçmiştir. Her ne kadar kamuda yürürlük tarihi itibarı ile önemli hükümleri bir kere daha 2017 yılının temmuz ayına ertelenmiş olsa da bu Kanunun; sayıları 3 milyonu aşan memurlar için de İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirlerini getiriyor olması bizler açısından memnuniyet vericidir. Kanunun yasalaşma sürecinde gösterilen irade ve kararlılığın, sivil toplum örgütleri ile sosyal paydaşlarla ortak bir hareket planı çerçevesinde uygulanması safhasında da gösterileceğini umuyorum.' Dedi.
Türkiye Kamu-Sen olarak iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını beliretn Genel Başkanımız Önder kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Türkiye Kamu-Sen olarak iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması için her türlü çalışmanın içerisinde olacağımızı ifade etmek istiyorum. Ben, Şeyh Edebali’nin asırlar önce söylediği gibi “ İnsanı yaşatki devlet yaşasın' kaidesinin yönetim tarzının temel kuralı haline geldiği, emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini idrak edip, insan için yapılacak yatırımlarla hayatı güzelleştireceğimiz, iş kazası ve meslek hastalıklarının son bulması için gerekli farkındalığı yaratabileceğimiz bir sürecin başlangıcı olması dileklerimle, bu etkinliklerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyor, hepinize şahsım ve Türkiye Kamu-Sen adına saygılarımı sunuyorum.   
Söz konusu etkinliğe Genel Başkan Yardımcılarımız Ümit Turhan ve Yusuf Alan’la ve Gaziantep Şube Başkanımız Kemal Kazak ile birlikte Gaziantep şubemizin yöneticileri de katıldılar.
Ayrıca etkinlikler kapsamında  05 Mayıs Cuma Günü Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Koordinatörü Ercan Han’da “ İSG Kültüründe Sendikaların Rolü “ başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Genel Başkanımız Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı tarafından Gaziantep’te gerçekleştirilen 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkanımız Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı tarafından Gaziantep’te gerçekleştirilen 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkanımız Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı tarafından Gaziantep’te gerçekleştirilen 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkanımız Önder Kahveci Çalışma Bakanlığı tarafından Gaziantep’te gerçekleştirilen 31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştirdi.