Haberler

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı.

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 56,834 defa okundu
Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı.
Türk Sağlık-Sen olarak lisans tamamlama başladığı günden itibaren YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tamamlamaları için tercih ettirilen bölümlerin üst öğrenim olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtmiş ve bu konuda YÖK’e başvurmuştuk.

Başvuru Haberimiz İçin Tıklayın...http://www.turksagliksen.org.tr/lisans-tamamlamada-ust-ogrenim-belirsizligi-icin-basvuru-_850.html
YÖK’te başvurumuza bu konuda üniversiteler arası kuruldan görüş istendiğini ve başvurumuzun değerlendirildiğini bildirmişti. Haber için Tıklayın... http://www.turksagliksen.org.tr/lisans-tamamlama-da-ust-ogrenim-ile-ilgili-onemli-gelisme_1317.html 

Son olarakta 05.02.2016 tarihinde lisans tamamlada belirsizliklerin giderilmesi için YÖK'e başvurumuzu yapmıştık. 

YÖK'e Yapılan Başvurumuz İçin Tıklayın...

Yaptığımız başvuru ve girişimler sonuç verdi. Gösterilen bu mücadelenin sonucunda nihayet YÖK lisans tamamlamadaki üst öğrenim belirsizliğini sonlandırdı. YÖK tarafından 05.02.2016 tarihli  başvurumuza verilen cevapta; 13.04.2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında lisans tamamlama yapanların bitirdikleri bölümlerin üst öğrenim olup olamayacağı hususu değerlendirilmiş ve Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmet, Biyoloji, Besleme ve Diyetetik, Gerontoloji, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Hemşirelik, Odyoloji, Dil ve Konuşma Terapisi ve perfüzyon bölümlerinin sağlıkla ilgili üst öğrenim olduğu kararı alındığı belirtildi.
Toplantıda lisans tamamlama hakkı verilen Fizik, İnsan kaynakları yönetimi, zooteknik, Gıda Teknolojisi, biyoteknoloji, Tarımsal Biyoteknoloji ile İş Sağlığı ve güvenliği programlarının üst öğrenim olmadığına karar verildi.
Lisans tamamlama hakkı verilen biyokimya ve kimya programlarından mezun olanların ise Tıbbi Laborant kadrosunda çalışmaları durumunda bu bölümlerin kendileri için üst öğrenim sayılacağına karar verildi.