Haberler

Mahkeme: Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Tıbbi Sekreterliğin üst öğrenimidir

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 18,766 defa okundu
Mahkeme: Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü Tıbbi Sekreterliğin üst öğrenimidir
Açtığımız dava sonucunda Mahkeme Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünün Tıbbi Sekreterliğin üst öğrenimi olarak kabul edilerek intibakın yapılmasına hükmetti.

Balıkesir’de görev yapan Tibbi Sekreter bir üyemizin mezun olduğu  Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünün üst öğrenim olarak kabul edilip intibakının yapılması için idare başvuru yapmıştı. İdare tarafından başvuru söz konusu bölümün YÖK tarafından mesleki üst öğrenim olduğunun kabul edilse bile  bulundukları hizmet sınıflarına atanabilecek bir üst öğrenim bitirenlerin intibaklarının yapılabileceği belirtilerek reddedilmişti.

Red işlemi üzerine sendikamız tarafından Balıkesir İdare Mahkemesinde dava açıldı. Davayı görüşen mahkeme verdiği kararda üst öğrenim ile düzenleme hakkının YÖK’e ait olduğuna vurgu yapıldı. Mahkeme personelin mesleği ile ilgili bir üst öğrenimi tamamlaması durumunda, hizmete olan katkısından dolayı işin verimliliğini arttıracağının kuşkusuz olduğuna dikkat çekilerek üst öğrenimin atanılan pozisyonla ilgili olması nedeniyle intibakın yapılması gerekirken aksi yönde işlemin hukuka uygun bulunmadığını hükmedilerek, red işleminin iptaline ve yoksun kalınan parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmedildi.