Haberler

Mahkeme: İl İçinde Eşlerin Görev Yerleri Yakın Olmalı

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 17,129 defa okundu
Mahkeme: İl İçinde Eşlerin Görev Yerleri Yakın Olmalı
Balıkesir Dursunbey ilçesinde görev yapan ebe üyemizin astsubay olan eşinin görev yerine yakın olması nedeniyle Altıeylül ve Karesi ilçelerine tayin talebinin reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açıldı.

Açılan davayı görüşen Balıkesir İdare Mahkemesi verdiği kararda idarenin merkez ilçelerdeki kadroların dolu olması nedeniyle böyle bir atama yapıldığı yönündeki savunmasına dikkat çekti. Mahkeme kurumların hizmet puanı veya kadro yetersizliği gibi mazeretler ileri sürerek zorunlu atamaya tabi personelin memur eşinin atamama veya ücretsiz izin almaya dolaylı zorlama gibi bir yola başvuramayacağına dikkat çekti.
Davacının Altıeylül ilçesinde bulunan Balıkesir 9. Ana Jet üssünde görev yaptığını belirterek Dursunbey ilçesine ebenin tayinin yapılması nedeniyle hergün bu ilçeler arasında gidip gelmenin hayatın olağan akışı içindeki zorluğu dikkate alındığında aile bütünlüğünü zedeleyeceğinin açık olduğuna vurgu yapıldı.  Kadro durumuna bakılmaksızın  tayin talebinin öncelikle yerine getirilmesi gerektiği belirtildi. Personelin atama talebinin reddedilmesi işleminin hukuka uyarlılığı bulunmadığına hükmedilerek iptaline karar verildi.