Haberler

Mahkemeden Branş Nöbetleri İçin Önemli Karar

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 36,582 defa okundu
Mahkemeden Branş Nöbetleri İçin Önemli Karar
Eskişehir’de görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi Genel Cerrahi Uzmanının hastanede 24 Saat esasına dayalı tuttuğu branş nöbetinde acil servise verdiği hizmet sürelerinde nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmesi için yaptığı başvurunun reddi üzerine sendikamız tarafından dava açıldı.


Davayı görüşen Eskişehir İdare Mahkemesi verdiği kararda branş nöbetinin esasen acil hizmet için tutulduğuna dikkat çekildi. Genel Cerrahi Uzmanının kendi dalının acillerinin yatarak tedavi hizmetlerinin ifa ettiğinin belirtildiği kararda Branş nöbeti esnasında acil servis hizmetine katkı sağladığı, diğer bir ifadeyle acil servis hizmeti içinde nöbet tuttuğu anlaşılan davacının nöbet ücretinin branş nöbeti esnasında acil servis hizmetlerinde çalıştığı saatler için %50 artırımlı olarak ödenmesi gerektiği yönünde karar verdi.  Genel cerrahi uzmanının bu yöndeki talebinin reddedilmesinde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmederek iptal etti. 
Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin verdiği karara İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı itiraz ise Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi tarafından kararın bozulmasına gerek olmadığı gerekçesiyle reddedildi.