Haberler

Mahkemeden Skopi Kullanan Hemşireye Şua İzni

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 20,518 defa okundu
Mahkemeden Skopi Kullanan Hemşireye Şua İzni
Bursa Çekirge Devlet Hastanesinde görev yapan Bursa Şube Yönetim kurulu üyemiz Meliha Demirok’un 2001 yılından itibaren ameliyathanede skopi cihazı kullanması nedeniyle radyasyona maruz kaldığından kendisine yıpranma payı ve şua izni verilmesi için hastaneye başvuru yapılmıştı.

Hastanenin bu başvuruları reddetmesinin ardından sendikamız tarafından davalar açılmıştı. Açılan davalarda Bursa 3. İdare Mahkemesi radyasyona maruz kaldığı söz konusu hizmetlerinin puanlama yapılmak suretiyle bulunacak sürenin fiili hizmetine eklenmesi gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka ve mevzuata uyarlılık görülmediğini karar vererek idarenin red işlemini iptal ederek yıpranma payı verilmemesine hükmetti.

Bu kararın ardından Şua izni ile ilgili açılan dava da karara bağlandı. Bursa 2. İdare Mahkemesi konu ile ilgili verdiği kararda Yıpranma payı verilmemesi ile ilgili mahkeme kararına da atıfta bulunularak radyasyon aldığı sabit olan hemşirenin sağlığının yakın ve ağır bir tehlike altında bulunması nedeniyle mevzuat hükümleri uyarınca şua izninden yararlandırılması gerektiğine hükmederek idarenin red işleminin iptaline karar verdi.