Haberler

Mücadele Edenler Yine Kazandı

/ Hatay Yazdır
Bu haber 8,845 defa okundu
Mücadele Edenler Yine Kazandı
Mücadelemiz sonuç verdi ve aile hekimliğinde zorunlu 8 saat nöbet uygulaması zorunluluğunun kaldıran kanuni düzenleme Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Dün “Biz işi bırakıyoruz, hakkımıza sahip çıkıyoruz' derken birileri “iş bırakmıyoruz işimize sahip çıkıyoruz' demojisi ile haklı mücadeleyi baltalamak istiyordu.  

-10 derecelerde Bakanlık önünde biz eylem yaparken bazı sendikacılar makam odalarında çay içerek idarecilerle sohbet edip poz veriyordu.

İş bırakma kararlarımızı biz cesurca yayınlıyor ve bu nöbeti tutmuyoruz derken birileri buna cesaret dahi edemiyorlardı.

Biz bu mücadeledeki her eyleme kayıtsız şartsız destek verirken malum-sen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının gerçekleştirdiği mitinglere selam bile vermiyordu.

Biz hukuki mücadele ile iş bırakanlara verilen cezaları iptal ettirirken ne hikmetse malum sendika bir tane bile hukuki mücadele ile ilgili açıklama gelmiyordu.

Herşey ap açık ortada iken şimdi ise hiç utanmadan sıkılmadan biz çözdük gibi zırvalarla ortalarda dolaşsalar da herkes bu başarının mücadele sahiplerinin olduğunu gayet iyi biliyor. Kazanların sadece mücadele edenler olduğu gerçeğinin bir kez daha tecelli ettiğini gayet iyi görüyor.

Resmi gazetede yayınlanan 6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Aile hekimliği kanununda yapılan düzenlemede asgari 8 saat nöbet tutma zorunluluğuna son verilirken, ihtiyaç halinde haftalık çalışma süresi ve mesai dışında nöbet verilmesi düzenlemesi ise değiştirilmedi.

Söz konusu Kanunla  Yurt dışında tabiplik veya tıpta uzmanlık eğitimini tamamlayan tıp doktorları, 6 ay içinde Türkiye'ye dönmek ve en az 3 yıl süreyle Türkiye'de fiilen çalışmak şartıyla mecburi hizmetten muaf olması yer aldı.

Devlet Üniversiteleri ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ortak kullanımı ile ilgili düzenlemeler yer aldı. Özel hastanelerle işbirliği yapma imkanı getirildi.

Sağlık Bakanlığı’na 22 bine kadar 4924’lü personel istihdam edebilme imkanı getirildi. 

Hayri ŞAHİN

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim kurulu Başkanı