Haberler

Nöbet Ücretlerindeki Haksızlıkları Sonlandırıyoruz

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 38,409 defa okundu
Nöbet Ücretlerindeki Haksızlıkları Sonlandırıyoruz
Ankara Elmadağ Hastanesinde Görevli Radyoloji Teknisyeni Üyemizin nöbetlerinde acil servise hizmet verdiği sürelere ilişkin nöbet ücretinin riskli birimlerdeki gibi yüzde 50 artırımlı ödenmesi için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı. Açılan davayı görüşen Ankara 7. İdare Mahkemesi red kararı vermişti.

Mahkemenin bu kararına itirazda bulunularak Ankara Bölge İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. 
Bölge İdare Mahkemesi verdiği kararda ayrıca bir acil röntgen birimi bulunmayan hastanede radyoloji teknisyeni olarak fiilen acil servise de hizmet verdiği vurgulandı. 
Radyoloji teknisyeninin acil servise verdiği hizmet süreleri esas alınarak karşılığı olan nöbet ücretlerinin riskli birimler için öngörülen oranlar üzerinden değerlendirilerek ödeme yapılması gerektiğine dikkat çekildi.  Kararda ödeme yapılmaması yönündeki işlemin ve davanın reddi yolunda verilen mahkeme kararında hukuka uygunluk bulunmadığına dikkat çekilerek Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararının bozulmasına ve dava konusu işlemin iptaline ve radyoloji teknisyenini yoksun kaldığı ücretlerin ödenmesine hükmedildi.