Haberler

Personel Alımında Mülakat Kaldırılmalıdır

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 13,493 defa okundu
Personel Alımında Mülakat Kaldırılmalıdır
Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcılarımız İsmail Türk ve Ümit Turhan sendikal çalışmalar kapsamında Uşak’ı ziyaret etti. Uşak şubemize yapılan ziyarette şube başkanımız Mehmet Özkuk, şube yönetim kurulu üyelerimiz ve işyeri temsilcilerimizle bir araya gelen Genel Başkanımız Kahveci ülke ve sağlık çalışanlarının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında 15 Temmuz’dan sonra kamu çalışma hayatı ile ilgili yapılan düzenlemeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Kahveci bu süreçte hayata geçirilen mülakat sisteminin yanlış ve faydasız olduğunu belirtti. Kahveci “Peki, mülakat yapmanın ana sebebi nedir? FETÖ gibi PKK gibi illegal örgütlerin, unsurların devletin içerisine sızmasını engellemek. Emin olun bu şekilde mülakatla bu sızmaları önleyemezsiniz. Yapacağınız iş şudur; adam gibi kamu personeli seçme sınavı yapmak. Adaletli bir sınav ama. Eşit şartlarda yarışılacağı, soruların sızdırılmadığı bir sınav yapıp, arkasından da bir güvenlik soruşturması yaparsınız. Kamudaki istihdamı bu şekilde sağlarsınız. Yoksa, devlete olan yöneticiye olan güven sarsılır mülakatla.' Dedi.
Mülakatın torpil demek olduğunu defalarca dile getirdiklerini kaydeden Genel Başkan Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü:  Biz biliyoruz ki mülakat torpilin yolunun açılmasıdır. Adam kayırmanın yolunun açılmasıdır. Biz Türk Sağlık Sendikası olarak Türkiye Kamu Sen olarak mülakatın doğru olduğu kanaatinde değiliz. Geçmiş yıllarda buna benzer düzenlemeler yapıldı. Hatta Danıştay geçmiş yıllarda mülakatların iptal edilmesiyle ilgili kararlar vermişti. Hükümet bu mülakat konusunu tekrar değerlendirmeli. Bence ilk istihdamda mülakatı kaldırmalıdır. Türkiye Kamu Sen olarak bunu doğru bulmuyoruz'


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcılarımız İsmail Türk ve Ümit Turhan sendikal çalışmalar kapsamında Uşak’ı ziyaret etti. Uşak şubemize yapılan ziyarette şube başkanımız Mehmet Özkuk, şube yönetim kurulu üyelerimiz ve işyeri temsilcilerimizle bir araya gelen Genel Başkanımız Kahveci ülke ve sağlık çalışanlarının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcılarımız İsmail Türk ve Ümit Turhan sendikal çalışmalar kapsamında Uşak’ı ziyaret etti. Uşak şubemize yapılan ziyarette şube başkanımız Mehmet Özkuk, şube yönetim kurulu üyelerimiz ve işyeri temsilcilerimizle bir araya gelen Genel Başkanımız Kahveci ülke ve sağlık çalışanlarının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.