Haberler

Şiddete Karşı İhmalkâr Davranılmasın, Önlem Alınsın

/ Çorum Yazdır
Bu haber 43,979 defa okundu
Şiddete Karşı İhmalkâr Davranılmasın, Önlem Alınsın
Sağlıkta yaşanan şiddet olayları artık tahammül sınırını aşmıştır.

Son olarak  Osmancık Devlet  Hastanesinde arkadaşımız şiddete maruz kalarak darp edilmiştir. Kendilerine geçmiş olsun diyoruz. Şifa bekleyen insanlara yardım eden çalışanlara şiddet uygulayanlar her şeyden önce tüm milletin sağlığının da bir numaralı düşmanlarıdır.

 İnsanlıktan nasibini almamış, milletin sağlık hakkını engelleyen ve bir sağlık çalışanını darp etme gibi çirkin bir davranışta bulunanları kınıyoruz.

Bu şiddet olayı ne yazık ki hastanemizde yaşanan ilk olayda değildir.

Daha öncede şiddet olayları meydana gelmiştir. Fakat yaşanan bu olaylara karşı yöneticilerin önlem almaması, çalışanların can güvenliği için yeteri kadar tedbirli davranılmaması bu konunu ihmal edilmesi nedeniyle, şiddet artarak devam etmektedir. Buradan bir kez daha yetkililerin dikkatini çekmek istiyor ve sağlık çalışanlara şiddete karşı önlem alın, çalışanlar rahat ve huzurlu bir şekilde hizmet üretsinler diyoruz.

Ayrıca yalnızca hastanemizde değil tüm Türkiye’de sağlıkta şiddetin en aza indirilmesi için yapılması gerekenler vardır. Sağlık çalışanına şiddet, kamu görevlisine darp olarak algılanıyor ve cezai yaptırımı az. Cezaların caydırıcı olması için TCK’da bir düzenleme yapılmalıdır. Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçlarının da cezası olmalıdır.

Tutuklu yargılama gibi caydırıcılığı olan  unsurlar hayata geçirilmelidir. Bu konuda da artık sabrımız kalmamıştır. Bir an önce sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri çalışmalar hayata geçmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Onlarca torba yasa çıkaranlar bu acil ve elzem isteğimizi ne hikmetse bir torbaya sıkıştıramıyorlar.

Türk Sağlık-Sen olarak arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyor, şiddeti uygulayanları kınıyor ve artık şiddet son bulsun diyoruz.  


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Sağlıkta yaşanan şiddet olayları artık tahammül sınırını aşmıştır.