Haberler

Şifa Veren Elleri Sevgi İle Tutalım...

/ Kırşehir Yazdır
Bu haber 21,997 defa okundu
Şifa Veren Elleri Sevgi İle Tutalım...
17 Mart 2016'da Ahi Evran Üniversitesi E.A. Hastanesinde yaşanan şiddet olayını kınamak için bir basın açıklaması yaptık

Değerli Basın Mensupları;

17.03.2016 Perşembe günü saat 22:30 civarlarında Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi’nde görev yapan Hatice Uyanık, Melek Aksoy ve Deniz Gürbüz  bir hasta yakının şiddetine  maruz kalarak darp edilmişlerdir. Bu menfur saldırıyı kabul etmiyor Türk Sağlık Sen ailesi olarak kınıyoruz.Her zaman sağlık çalışanlarının her şartta yanlarında olacağımızı ve bu konuyu yargıya taşıyarak takipçisi olup sağlık çalışanlarımızı darp eden şahsın gerekli cezayı alması için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sağlık çalışanlarının can güvenliğinden emin bir şekilde hizmet vermesini engelleyen, çalışana adeta bugün eve sağlam dönebilecek miyim tedirginliğini yaşatan sağlıkta şiddet artık katlanılamaz bir hal almıştır. .

Öyle ki; yaptığımız araştırmalara göre sağlık çalışanlarının %70’i şiddete uğramıştır. Beyaz kod verilerine göre, son iki yılda sözlü veya fiziksel şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısı 20.000’dir.

Bununla birlikte sağlıkta şiddetin cinayete dönüştüğünü Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir vakaları da hala hafızamızdaki yerini korumaktadır.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı bu travmanın vebalini hangi makam ve hangi yetkili taşıyacaktır.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı'nın girişimlerde bulunmasını istedik. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’na başvurumuzu da yaptık. Bakanlıkla tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Artık bir an önce sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir yerde görev yapmak sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Yöneticilerimiz bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek veya bu saldırıları engellemek için gerekli önlemleri almalıdırlar. Hastanemiz ziyaretçi giriş çıkış saatlerinin yeniden gözden geçirerek bu konuda gerekli önlemler alınarak güvenlik zafiyeti ortadan kaldırılmalıdır.Bu konuda özellikle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Televizyonlarda kamu spotlarından, hastanelerde hasta ve hasta yakınlarına sağlıkta şiddetle ilgili broşürler verilmesi gibi sosyal çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Acil olarak hayata geçirilmesi gereken caydırıcı tedbirlerin alınmalıdır. Bunlar arasında da ilk yapılacak düzenleme Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılarak sağlıkta şiddetin cezasını arttırmaktır.

Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır.  Tutuklu yargılama gibi caydırıcılığı olan bir diğer unsurda hayata geçirilmelidir.

Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ceplerinden para ödemelidir.Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Sağlık Hizmeti alan tüm halkımızı daha kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmesi için daha duyarlı ve anlayışlı olmaya davet ediyoruz. Şifa için uzatılan eli kırmak yerine sevgi ile tutmalarını bekliyoruz.

Yetkililere daha ciddi ve samimi olma,  sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddete karşı daha kararlılıkla mücadele etme çağrımızı tekrarlıyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken bir daha bu tür olayların tekrar etmemesini temenni ediyor sağlık çalışanlarına saldırıyı gerçekleştiren kişiyi  kınıyoruz.

 

Kırşehir Türk Sağlık Sen

 Şube Başkanı

Yusuf AYDIN


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

17 Mart 2016'da Ahi Evran Üniversitesi E.A. Hastanesinde yaşanan şiddet olayını kınamak için bir basın açıklaması yaptık 17 Mart 2016'da Ahi Evran Üniversitesi E.A. Hastanesinde yaşanan şiddet olayını kınamak için bir basın açıklaması yaptık 17 Mart 2016'da Ahi Evran Üniversitesi E.A. Hastanesinde yaşanan şiddet olayını kınamak için bir basın açıklaması yaptık