Haberler

Sınav Ücreti Kazanç Kapısı Değildir

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 11,934 defa okundu
Sınav Ücreti Kazanç Kapısı Değildir
2015 yılında gerçekleştirilen Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav ücretinin 130 TL’ idi.

Bu sene yapılacak olan Sağlık Bakanlığı Unvan Değişikliği sınavının ücreti 265 TL olarak açıklanmıştır. 2 yılda yüzde yüzün üstünde bir artışın olması kabul edilemezdir.
2015 yılındaki ücretinde fahiş bir ücret olduğu için MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bir başvuru yapmıştık. 2017 ücreti ise fahiş bir ücret sınırını bile aşmıştır. Adeta sağlık çalışanlarının cebine göz dikilerek sınav ücreti bir kazan kapısı olarak görülmüştür. 2 yılda hangi maliyetlerin sınav ücretini bu kadar çok arttırdığını MEB izah etmek zorundadır.
 
Mayıs 2017’de yapılan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın ücreti sadece 110 TL iken sağlık çalışanlarından bunun iki katından fazla bir sınav ücreti alınmasının da açıkçası izah edilecek bir durumu yoktur.
 
Bu durum hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. Milli Eğitim Bakanlığı eşitlik ve adalet açısından bunu yeniden değerlendirmeli ve sınava girecek sağlık çalışanlarından aldığı ücreti düşürmelidir. Türk Sağlık-Sen tarafından konu ile ilgili gerekli başvurular yapılmakta olup, hassasiyetle de bu durumun takipçisi olacağımızı tüm sağlık çalışanlarının dikkatine sunarım.
 
Önder Kahveci 
Genel Başkan