Haberler

Sözleşmesi Yenilenmeyen Üyemize Göreve İade ve 47 Bin TL Tazminat

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 20,120 defa okundu
Sözleşmesi Yenilenmeyen Üyemize Göreve İade ve 47 Bin TL Tazminat
Ücretsiz İzinde İken yaptığı başvuru ile sözleşmesi yenilenmeyen ve kadroya geçirilmeyen 4/B'li üyemiz açtığımız dava sonucunda önce görevine iade edilerek kadroya geçirildi. Ardından da 47 Bin TL tazminat kazandı.

Kütahya Dumlupınar Üniv. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma hastanesinde görev yapan bir üyemizin doğum izninin ardından 24 aylık ücretsiz izin kullanmasına talebinin kabul edilerek 2 yıl süreşle sözleşmesi fesh edilmişti. 
Üyemizin 2 yıllık sürenin dolmasına 3 ay kala aralık 2012 tarihinde sözleşmesinin yenilenmesi ve kadroya geçirilmesi talebine cevap verilmeyerek zımmen reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.
Sözleşmenin yenilenmesi ve kadroya geçirilmesi ile ilgili  red işleminin Eskişehir İdare Mahkemesi tarafından Mart 2014’te  iptal edilip, Danıştay tarafından da onanmasının ardından üyemiz adına  maddi ve manevi tazminat davası açıldı. 
Davayı görüşen Kütahya İdare Mahkemesi verdiği kararda üyemizin sözleşmesinin yenilenmemesi nedeniyle açıkta kaldığı 19 aylık süre için toplam 41 Bin 138 TL maddi,  Çalışılmayan bu 19 aylık dönemlerde duyduğu elem ve üzüntünün kısmen giderilmesi için 5865 TL manevi tazminatın yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmedildi.