Haberler

Stratejik Personele Haksızlığın İptali İçin Dava Açtık

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 12,316 defa okundu
Stratejik Personele Haksızlığın İptali İçin Dava Açtık
Danıştay’ın Atama ve Nakil yönetmeliğinde yer alan ve eşi özelde çalışan stratejik personelin (Doktor,Diş hekimi, Eczacı) eş durumundan tayin hakkından faydalanmasını engelleyen hükmü iptal etmesinin ardından Bakanlık yönetmelik değişikliği yapmış ve “Ancak, sosyal güvenlik pirim ödeme gün sayısı stratejik personel bakımından iki katı olarak uygulanır ve stratejik personelin atanma talep ettiği yerin 5 ve 6.ncı hizmet bölgesi veya c ve d hizmet gurubu il olması şarttır.' Düzenlemesini yürürlüğe koymuştu.

Bu düzenleme ile eşi özelde çalışan stratejik personelin atanma istedikleri yerde özelde çalışan eşinin  1440 gün prim ödeme şartı yanında atanma talep edilen yerin 5. ve 6. Bölge ya da c ve d hzmet gurubu il olması şartı getirilmişti.

Sendikamız tarafından söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açıldı. Açılan davada yapılan düzenlemenin yönetmelikte yer alan genel düzenlemeye aykırı olduğu belirtildi.  

İptal kararı sonrasında getirilen söz konusu düzenleme ile Danıştay’ın kararının etkisiz hale getirildiği belirtilerek öncelikle yürütmesinin durdurulmasına karar verilip iptal edilmesi istendi.