Haberler

Türkiye’nin İlk Şehir Hastanesi Açıldı

/ Son Dakika Yazdır
Bu haber 15,712 defa okundu
Türkiye’nin İlk Şehir Hastanesi Açıldı
Yapımı 3 senede tamamlanan Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma ünvanlı Mersin Şehir Hastanesi açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da önemli açıklamalarda bulundu.

Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konulmasında satır başları şöyle;

Sevgili Mersinliler, değerli kardeşlerim sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yaklaşık 1.5 yıllık aradan sonra bugün bir kez daha Mersin’de sizlerle birlikte olmanın memnuniyeti içindeyiz. Yüzünü Akdeniz’e çeviren Mersin iyi oldukça Türkiyemiz de güçlü olacaktır. Her kökenden, her inançtan, her meşrepten insanı bağrında barındıran Mersin’i birliğimizin, kardeşliğimizin sembolü olarak görüyorum.

Bunun için Mersin’e tüm farklılıklarıyla, tüm zenginlikleriyle sahip çıkıyoruz. Yatırımlarda mersin’e hep öncelik verdik. Burada toplam yatırım bedeli 1 milyar 100 milyon lira olan 19 ayrı eser ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımların her biri elbette önemli ama bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor.

Mersin Şehir Hastanesi’nden bahsediyoruz. Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir dediğim projeden bahsediyorum. Partimizi kurduğumuz zaman belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim projeydi bu. Hep bunun derdi, aşkı içerisindeydik. Ve hamd olsun şimdi Mersin’de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyiz.

Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Kardeşlerim, Yozgat’ta ilk şehir hastanemiz fiilen hizmete girmişti. İnşallah resmi açılışını da gidip gerçekleştireceğiz. Bizzat açtığımız ilk yer şimdi Mersin oluyor. Kısa süre içinde Isparta şehir hastanesi de açılacak. Böylece sözleşmesi imzalanmış olan 21 hastaneden üçünü ardı ardına açmış oluyoruz. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz iş. Şimdi ne olacak? Şimdi Adana, Kayseri, Ankara Bilkent ve Manisa şehir hastaneleri de bunu izleyecek. Amacımız şehir hastanelerinin tamamını 30 büyük şehir başta olmak üzere 2020’ye kadar hizmete sokmak. Bu hastaneye girdiğinizde modern bir bakım göreceksiniz, insan olduğunuzu hatırlayacaksınız. “Devletim bana sahip çıkıyor' diyeceksiniz.

Yozgat’ta ilk şehir hastanemiz İşte, şu anda devletimiz, hükümetimiz kendi vatandaşı için bunu söylüyor. Kardeşlerim, şimdi diğer hastane projeleriyle değerlendirdiğimizde 2023 yılında tamamı nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 yatak kapasitesine ulaşmış olacağız. Bu projenin amacı tek bir kampüsün içinde vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarının en kaliteli hizmetle çözülmüş olmasıdır. Binalarından cihazına kadar her konuda en üst standartta tasarlanan hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında sınıf atlatıyor, sınıf. İşte bugün açılışını yaptığımız Mersin Şehir Hastanesi, tüm milletime sesleniyorum, günlerdir ekranlarda izlediniz. Mersin Şehir Hastanesi’ni izlediniz.

Ne kadarlık bir alan üzerinde, 232 bin metrekarelik bir alan üzerinde iftihar verici bir tesis. Hastanelerimizde şuralara dikkat edin çok önemli. Hastanemizde her biri 33 metrekarelik, içinde banyosu, tuvaleti, hasta yatağı, refakatçi kanepesi, buzdolabı, gerekli tıbbi cihazı bulunan 532 adeti tek kişilik odalar var. 15 -20 yıl önce o günleri hatırlıyorum, ana muhalefetin başındaki zatın SGK’nın başında olduğu zamanları hatırlıyorum. Sağlam girersiniz hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız.

Afedersiniz ne banyo ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü onların zihniyeti kirli. İşte buyurun. Şimdi hastane mi görmek istiyorsunuz, gel Mersin’e, git Yozgat’a, git 81 vilayetin hepsini gör. Şu anda burada 40 metrekarelik 252 adeti çift kişilik odalar var. 65 metrekarelik 21 adet hastanemiz suit olmak üzere hastanemiz böyle modern proje. 1.300 yatak var. Yine hastanemizin 51 ameliyathanesi var, 210 yoğun bakım ünitesi var. Bunlar yoktu. Öyle kuyruklarda falan inşallah sizleri bekletmeyeceğiz. Çünkü bu hastane kuyrukçu sisteme son veren bir hastanedir.

Şuranın altında 4 bin araçlık otopark, 13 yemekhane, 3 restoran, kablosuz internet, mescitler; hastanemiz herkesi memnun edecek bir alt yapıya sahip. Mersin Şehir Hastaneleri ile iki hastaneyi daha hizmete açıyoruz. Bu üç hastanemizin yatırım bedeli 716 milyon liradır.

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İSE KONUŞMASINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ;

Bugün attığımız bu önemli bir adımla sağlıkta yeni bir döneme başlıyoruz. Alt yapısını oluşturmayı 2005’te başladık. Aradan 17 yıl geçti. Neden bu kadar uzadı diye Mersinli hemşerilerimiz merak ediyor. Güzel işleri yapmak isteyince Hayırcıları karşımızda buluyoruz. İşte hizmet işte Mersin.

Projeye 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun. Mersin’e helal olsun…

Türkiye’yi geleceğe taşıyan şehirlerin başında Mersin gelir. Hükümet olarak Mersin’in ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu biliyoruz. 16 katrilyon yatırım yaptık.