Haberler

Üniv Hast. Görevli Uzman Doktorlar İçin Nöbet Kararı

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 15,720 defa okundu
Üniv Hast. Görevli Uzman Doktorlar İçin Nöbet Kararı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden 2547 sayılı Yükseköğretim kanunu kapsamında görev yapan iki uzman hekim üyemizin kendilerine nöbet ücreti ödenmesi için yaptıkları başvurun reddedilmesi nedeniyle sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davaları görüşen İzmir 5. ve 6. İdare Mahkemelerinde görülen davalarda Üniversite 657 Sayılı Kanunda yer alan nöbetlere ilişkin düzenlemede 657 Sayılı Kanuna tabi olan uzman doktorlara nöbet ücreti ödenmesinin yer aldığını, 2547 Sayılı kanuna tabi uzman doktorların nöbet ücretinden yararlanmamalarının mümkün olmadığını iddia ederek red işlemini savunmuştu.
Mahkemeler ise verdikleri kararlarda doktorların uzman hekim olarak nöbet tuttuğunu ve idarenin doktorların iş gücünden uzman hekim olarak yararlandığının açık olduğuna dikkat çektiler.

18. Maddesinde düzenlenen ve angaryayı yasaklayan hükmü ile Anayasanın 55. Maddesinde yer alan ve çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri için devlete pozitif yükümlülükler yükleyen hükümler uyarınca nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğine karar vererek idarenin işlemini reddedilmesine karar verdiler.
Mahkeme uzman doktorlara ayrıca başvuru tarihlerinden itibaren yoksun kaldıkları nöbet ücretlerinin de ödenmesine karar verdi.