Haberler

Yıpranma Payı İle İlgili Önemli Kazanım

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 39,367 defa okundu
Yıpranma Payı İle İlgili Önemli Kazanım
Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme Diş Hekimliği Fakültesi Röntgen biriminde çalışanlara da yıpranma payı verilmesi gerektiğine hükmetti. İzmir Üniversite Şubemize bağlı Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin Röntgen servisinde radyoloji Teknikeri olarak görev yapan bir üyemizin fiili hizmet süresi zammından yararlanmak için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen İzmir 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda,  mevzuata göre Radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün diğer korpüsküler  emanasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar ile belirtilen işleri yaparak söz konusu işlerin risklerine maruz kalan sigortalıların fiili hizmet süresi zammından yararlanacaklarının açık olduğu kaydetti. 
Kararda söz konusu olayda radyoloji teknikerinin radyoaktif,radyoiyonizan maddeler ile yapılan bir işte çalıştığı ve belirtilen işi yaparak söz konusu işin risklerine maruz kaldığından, fiili hizmet süresi zammından yararlandırılması için yaptığı başvurunun reddedilmesinde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmedildi. Mahkeme idarenin işleminin iptaline karar verdi.